چرک نویس انقلابی ( خامنیسم )

فضل الله المجاهدین على القاعدین اجرا عظیما

به مناسبت قطعنامه5/ نگاهی به نامه تکان دهنده
ساعت ۱٢:٥٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٥ شهریور ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: برسی فتنه ،امام خمینی (ره)

 

"نامه تکان دهنده " ، عبارتی است که امام(ره) طی نامه محرمانه خودشان به سران نظام (که توسط هاشمی چند سال پیش منتشر شد)  به نامه محسن رضایی ، فرمانده وقت سپاه نسبت می دهند .

  امام(ره) درنامه محرمانه خویش ، در خصوص نقش نامه محسن رضایی می‌فرمایند :

" با توجه به نامه تکان دهنده فرمانده سپاه پاسداران که یکی از ده‌ها گزارش نظامی ، سیاسی است که بعد از شکست‌های اخیر به اینجانب رسیده و به اعتراف جانشینی فرمانده کل نیروهای مسلح ، فرمانده سپاه ، یکی از معدود فرماندهانی است که در صورت تهیه مایحتاج جنگ معتقد به ادامه جنگ می‌باشد و با توجه به استفاده گسترده دشمن از سلاح‌های شیمیایی و نبود وسایل خنثی کننده آن ، اینجانب با آتش بس موافقت می‌نمایم و برای روشن شدن در مورد اتخاذ این تصمیم تلخ ، به نکاتی از نامه فرمانده سپاه که در تاریخ 2/4/67 نگاشته است ، اشاره می‌شود . فرمانده مزبور نوشته است تا پنج سال دیگر ما هیچ پیروزی نداریم . ممکن است در صورت داشتن وسایلی که در طول پنج سال به دست می‌آوریم ، قدرت عملیات انهدامی و یا مقابله به مثل را داشته‌باشیم و بعد از پایان سال 71 ، اگر ما دارای 350 تیپ پیاده ، 2500 تانک ، 3000 توپ ، 300 هواپیمای جنگی ، 300 هلیکوپتر و...که از ضرورتهای جنگ در آن موقع است ، باشیم می‌توان گفت به امید خدا بتوانیم عملیات آفندی داشته باشیم. وی می‌گوید قابل ذکر است که باید توسعه نیروی سپاه به هفت برابر و ارتش به دو برابر و نیم افزایش پیدا کند . او آورده است ؛ البته آمریکا را هم باید از خلیج فارس بیرون کنیم و اِلاّ موفق نخواهیم بود. این فرمانده مهم‌ترین قسمت موفّقیت طرح خود را ، تهیّه به موقع بودجه و امکانات دانسته است و آورده است که بعید به نظر می‌رسد دولت و ستاد فرماندهی کل قوا بتوانند به تعهد خود عمل کنند . البته با ذکر این مطالب می‌گوید باید باز هم جنگید که این دیگر شعاری بیش نیست. "

محسن رضایی که این نامه که سراسر القاء ضعف و ناامیدی و خستگی از جنگ را می رساند سعی دارد پرستیژ جنگی خود را حفظ کند که امام موشکافانه اظهارات وی ادعای ایشان را  نوعی شعاری که در آن عملی نیست قلمداد می کند .

  در اندیشه دفاعی امام(ره) ، عقیده و آرمان یا همان پیروزی خون بر شمشیر(در کنار سلاح ) بود ؛ نه تجهیزات بسیار هولناک و لشکرهای آهنی . امام (ره) در این زمینه می فرمایند :

 " اشتباهات در همین است که خیال می کنند زیادی جمعیت و زیادی اسلحه کار انجام می دهد ، نمی دانند آنچه کار انجام می دهد بازوی قوی است ، افراد کم با بازوی قوی ، قلب مطمئن و متوجه به خدا ."

 باید قبول کرد که تغییر نگرش فرماندهی کل سپاه ، در حقیقت شروع عبور از ، دفاع بر محور پیروزی خون بر شمشیر ، بود که مهمترین محور آن را  ابزار محوری تشکیل می داد .

حسین شیخ الاسلام ، معاون وقت وزارت امور خارجه ، در این مورد می گوید :

" ما اواخر جنگ نتیجه گرا شده بودیم و دنبال آن بودیم که خلاصه با مسائل ویژه ای باید با آمریکا جنگید ، با دعا و نماز و جانفشانی نمی شود یا صحیح نیست . حالا اینجا بود که امام (ه) متوجه شدند که اشخاص ، اشخاص ابتدای جنگ نیستند و آن وقت ، دیگر قطعنامه را پذیرفتند."  

مصاحبه با روزنامه ایران 

   نامه محسن رضایی به امام(ره) به خوبی نشان دهنده این موضوع می باشد .